Egipatsko putovanje - Iskustva u Kairu i Stella Di Mare hotelu

Hibiskus Blog 2024-09-23

Autentično iskustvo putovanja u Egipat: dolazak u Kairo, boravak u Stella Di Mare hotelu, saveti za letovanje i obilazak piramida.

Egipat kroz oči putnika: od Kairoa do Stella Di Mare

Let u Egipat tradicionalno počinje popodne ili uveče, a moj dolazak u Kairo bio je u ponoć. Aerodrom je bio prva slika koju sam videla - tužan prizor susreta porodica i povređenih koji razgovaraju kroz staklo, sa suzama na sve strane. Bio je to emotivan doček, ali istovremeno i prvi susret sa drugom kulturom.

Prvi utisci: Kairo aerodrom

Stari deo aerodroma daleko je od reprezentativnog - ljudi sa maskama protiv gripe šetaju prostranim halama, dok su nama odmah uručili dva formulara: zdravstveni i imigracioni. Merenje temperature "čudnim kamerama" i standardne peripetije kasnije, konačno smo izašli na vazduh, oslobađajući se zagušljive i sumorne atmosfere unutra.

Put do Stella Di Mare

Put od aerodroma do hotela traje puna 2 sata (ko kaže da je stigao za manje - laže). Ravan put kroz pustinju beskrajno je dosadan - apsolutno ništa se ne vidi tokom vožnje. Stella Di Mare je zapravo kompleks stambenih zgrada sa tri hotela. Došli smo po teškom mraku, ali već ujutru sve je bilo jasno.

Hotel Stella Di Mare: organizacija i smeštaj

Prijem gostiju bio je odlično organizovan - trajao je svega 10 minuta. U sobama smo bili oko 2 ujutru, gde nas je čekala večera posle sendviča u avionu. Hotel je nekada bio italijanski, ali je prodat egipatskom vlasniku. Iako daleko od klasične italijanske usluge, meni kao prvoletu u Egipatu, arapska verzija nije bila loša.

Naša soba bila je uredna, redovno održavana i sve je funkcionisalo - što nije bio slučaj sa nekim drugim sobama naših suputnika. Hrana u hotelu je standardizovana i prilagođena arapskom ukusu. Tokom radne nedelje Arapa ima umereno, ali od četvrtka hotel bukvalno eksplodira - i tada nastaje pravi sukob kultura.

Iskustva sa hotelom

Usluga u restoranima poseban je doživljaj - konobari su veseli ali spori i nezainteresovani. Svakog časa nešto nedostaje: koka-kola je "finiš", fanta "is kaput", nema ananasa pa nude jabuku. Naša deca su se smejala dok su istraživala šta sve tog dana nedostaje.

Plaža i more

Plaža je peščana i idealna za uživanje, mada fale madraci za ležaljke. More radi u dve smene - jutarnja i popodnevna. Kada ga ima, voda je topla i prelepa, možda najlepša koju sam videla. Ali kada ga nema, ostaju samo školjke, rakovi i blato - što je raj za decu.

Ove godine smo imali neočekivanu posetu - milione meduza. Egipćani se kunu da to nikad nije bilo, a mi smo se u more upuštali kao u rat, naoružani kofama i lopaticama, spreman da odbranimo decu.

Bazeni - tajna zadovoljstva

Pravi užitak za decu (i odrasle koji to ne priznaju) su bazeni raspoređeni među vilama. Voda je topla kao u bari, ali ko jednom uđe - satima ne izlazi. Centralni bazen smo prepustili Arapima, dok smo mi okupirali ostale bukom i veseljem.

Zdravstveni problemi

Najveći izazov ovog letovanja su bakterije koje izazivaju stomačne probleme. Srećniji završe sa par tableta antinala i nekoliko sati u WC-u, dok manje srećni (kao ja) završe sa 40°C, grčevima i tri dana ležanja. Zanimljivo je da su svi odrasli Srbi prošli kroz neki oblik ove dijareje, dok deca nisu imala problema. Neke teorije govore da je problem u kafi, ali to opovrgavaju slučajevi onih koji kafu ne piju.

Vrhunac putovanja: obilazak piramida

Lepota ovog letovanja i nešto što u potpunosti opravdava sve teškoće je odlazak u Kairo na obilazak piramida u Gizi i muzeja. Srećom, imali smo izuzetnog vodiča, pa je taj izlet bio vredan svake napetosti. Ako je moja šestogodišnja ćerka izdržala, nema razloga da neko drugi ne može.

Zaključna razmatranja

Stella Di Mare je simpatično mesto za odmor - ako niste cepidlake. Ključ je u pravilnoj ishrani, zaštiti od sunca i oružju protiv meduza. Šta ostaviti u Srbiji:

  • Ideju da je to hotel sa 4 zvezdice
  • Predrasudu o vrućini od 1000 stepeni u julu

Šta obavezno poneti:

  • Dobru volju za 14 dana sa Arapima
  • Svest da idete u kulturološki drugačiju zemlju
  • Spremnost na prilagođavanje

Da li sam jahala kamilu?

Ni mrtva! Ali svi ostali hrabri jesu. Klinci su posebno uživali u ovom iskustvu, dok su odrasli imali prilike da vide prvu kamilu Afrike kako ostavlja sve u oblaku prašine.

Promene kroz godine

Kada smo bili pre četiri godine, hotel je još bio italijanski, hrana fantastična, a Arapa gotovo da nije bilo. Meduza tada nije bilo ni u najluđim snovima. Danas je situacija drugačija, ali Egipat i dalje ima najdivnije more na svetu - kad meduze odu na popodnevnu dremku.

Kako se pripremiti za putovanje

Na osnovu iskustva, evo nekoliko saveta:

  1. Kupite antinal čim stignete i počnite ga piti preventivno
  2. Pazite šta jedete - izbegavate sirovo povrće i voće
  3. Pijte samo flaširanu vodu
  4. Ponesite probiotike iz Srbije
  5. Ne nervirajte se zbog sitnica - vi ste tamo da se odmorite

I na kraju - da li vredi ići u Egipat? Apsolutno da! Nikakva stomakčina, meduze ili kulturološke razlike ne mogu umanjiti čar ove zemlje, njenog mora i neverovatnih istorijskih spomenika. Samo pripremite dobru volju i spremnost na kompromise - i biće to nezaboravno putovanje!

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.